Piątek 17 Sierpnia 2018
Do końca roku zostało 137 dni.
Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie PDF Drukuj Email

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”, ul. Fatimska 17, 31-831 Kraków 

ImageJednym z najwcześniej działających wolontariatów hospicyjnych w Polsce jest  wolontariat w Hospicjum św. Łazarza, który powstał z potrzeby serca wielu ludzi skupionych w Zespole Studyjnym (później przemianowanym na Synodalny) Kościoła Arki Pana w Nowej Hucie. Około 100 osób odpowiedziało TAK na inicjatywę ks. Józefa Gorzelanego i red. Haliny Bortnowskiej, aby pójść i bezinteresownie służyć chorym na oddziale zakaźnym Szpitala im. S. Żeromskiego, którego kierownikiem był dr Stanisław Kownacki. Opiekowali się ludźmi chorymi na raka w ostatniej fazie choroby, opiekowali się przewlekle chorymi oraz niepełnosprawnymi. To tym ludziom p. Halina Bortnowska opowiedziała o Dame Cicely Saunders i Hospicjum św. Krzysztofa w Londynie, do tej grupy mówiła w 1978 roku dr C. Saunders podczas swojego pobytu w Polsce, umacniając ich w zamiarze wybudowania domu hospicyjnego.

Już w 1980 dr Maria Leńczyk i dr Wiesław Stefański - lekarze, członkowie pierwszego Zarządu Towarzystwa odbywali wolontaryjnie wizyty domowe u pacjentów terminalnie chorych wypisanych  z Instytutu Onkologii.  W 1982 roku Zarząd powołał Zespół Opieki Hospicyjnej, którego zadaniem było  wolontaryjne niesienie pomocy chorym terminalnie w ich domach rodzinnych. Kierownikiem Zespołu została dr Maria Leńczyk, z inicjatywy której, w 1983 roku, odbył się pierwszy kurs dla wolontariuszy - opiekunów chorych. Od 1983 roku co roku, aż do dnia dzisiejszego odbywają się kursy dla wolontariuszy. Wykładowcami są pracownicy Instytutu Onkologii oraz, od powstania domu hospicyjnego, pracownicy Hospicjum św. Łazarza, którzy bezinteresownie szkolą ludzi pragnących włączyć się w grono wolontariuszy.

Pierwsi wolontariusze, po ukończonych kursach zasilili utworzony w 1982 roku  wolontaryjny Zespół Opieki Hospicyjnej, którym kieruje w latach 1982 – 1991 koordynator mgr Teresa Rawczyńska, a od 1991 roku Zespół przejmuje mgr Ewa Bodek.

Image ImageW chwili obecnej w posłudze choremu uczestniczy ok. 140 osób. Są obecni we wszystkich  formach opieki Ośrodka Opieki Hospicyjnej TPCh Hospicjum św. Łazarza: domowej, stacjonarnej, dziennej oraz dla rodzin osieroconych. W pozostałe, różne programy Towarzystwa, w tym w pozyskiwanie środków finansowych, włączonych jest ponad 500 osób. Od 2005 roku w Hospicjum działa wolontariat młodzieżowy dla uczniów gimnazjów i liceów. Dla młodych ludzi przygotowano ofertę miejsc, w których mogą służyć swoją pomocą. W 2008 roku Ośrodek Hospicyjny został przekształcony w Centrum Wolontariatu Hospicyjnego, W jego strukturze działają następujące zespoły:

  • Wolontariat Opieki nad Chorym
  • Wolontariat Młodzieżowy
  • Wolontariat Wsparcia Rodzin Osieroconych
  • Wolontariat Administracyjno – Gospodarczy        
  • Wolontariat Pozyskiwania Środków 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »


Sonda

Wolontariat jest wartością, ponieważ...
 

Losowe zdjęcia z galerii

Kwesty publiczne
Kwesty publiczne
Praca
Praca

Gościmy