Poniedziałek 9 Grudnia 2019
Do końca roku zostało 23 dni.
Szkolenia dla posługujących wolontariuszy PDF Drukuj Email
„Wiedza jest drugim słońcem dla tych, którzy ją posiadają” - szkolenia dla posługujących wolontariuszy

Październik był dla naszych wolontariuszy kolejną okazją by utrwalić i poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.
19 października 2009r. ramach warsztatów „Bezpieczne przemieszczanie chorych” grupa 25 osób miała możliwość ćwiczyć: przesadzanie chorego w czasie słania łóżka, przenoszenie chorego z łóżka na wózek i z wózka na łóżko, oraz zmianę pozycji chorego z wykorzystaniem łatwoślizgów. Trzygodzinne  spotkanie w małych grupach było szansą na doskonalenie nie tylko umiejętności potrzebnych w codziennej posłudze, ale także niezwykle ważnej umiejętności współdziałania i współpracy.

Jako że komunikacja jest nieodłącznym elementem codziennego życia, w środowe popołudnie (28.10.2009r.) grupa 14 wolontariuszy w ramach warsztatów „Asertywność a zrozumienie innych” poznawała tajniki postawy asertywnej. Dwugodzinne warsztaty pozwoliły dowiedzieć się, czym jest postawa asertywna, poznać różnice między postawami asertywnymi i nieasertywnymi, a następnie wykorzystać zdobytą wiedzę w ćwiczeniach.Mamy nadzieję, że uczestnictwo w warsztatach pozwoli naszym wolontariuszom jeszcze lepiej służyć tym, którzy naszej pomocy potrzebują.

 
'Hospicjum. Kochajac do końca..." PDF Drukuj Email
Film pt. "Hospicjum. Kochając do końca ..." zrealizowany został przez Wydawnictwo WAM Studio INIGO przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie. Ukazuje rolę  ruchu hospicyjnego i wartość wolontariatu. Bohaterami reportażu są głównie młodzi ludzie, rozpoczynający swoje dorosłe życie tam, gdzie wielu musi życie podsumować.

Film powstał w ramach serii: UWAGA ŻYCIE!

Filmy z tej serii są doskonałą pomocą dydaktyczną dla wychowawców w szkole, ale stanowią również interesujący materiał dla indywidualnych odbiorców, poszukujących odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia.

Więcej informacji odnośnie całej serii oraz możliwości jej zakupu można znaleźć na stronie: www.wydawnictwowam.pl

1zł ze sprzedaży egzemplarza filmu jest przekazywane na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

 
Drogą do Santiago de Compostela - refleksje po spotkaniu wolontariuszy PDF Drukuj Email
2 września 2009 odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie wolontariuszy. Najpierw odbyła się msza św., a następnie wszyscy zebrani udali się do sali konferencyjnej, aby wysłuchać opowieści kleryka Kamila, który nas odwiedził. Niedawno wrócił on z pielgrzymki do Santiago de Compostela i chciał się z nami podzielić refleksjami z podróży. Opowiadał nam o trudach takiej wyprawy, a opowieści te dodatkowo uatrakcyjnił zdjęciami.  Pielgrzymka ta nie należy do najłatwiejszych, ale podczas niej można lepiej poznać siebie i znaleźć odpowiedzi na nurtujące ludzi pytania.
Czytaj całość
 
Rekolekcje ignacjańskie kuźnią autentycznych chrześcijan... PDF Drukuj Email
„Ćwiczenia duchowe – pisał sam św. Ignacy – są najlepszą rzeczą, jaką w tym życiu mogę sobie pomyśleć i w oparciu o doświadczenie zrozumieć, aby człowiek mógł i sam osobiście skorzystać i wielu innym przynieść owocną pomoc i korzyść”.
Przez kolejne tygodnie października 40 wolontariuszy uczestniczyło w prowadzonych w naszym Hospicjum rekolekcjach ignacjańskich.
W codzienności Jezus szukał z nami osobowego spotkania pragnąc abyśmy Go lepiej poznali, bardziej umiłowali i wierniej naśladowali. Prowadzeni duchowo przez Ojców Jezuitów, dzieląc się z innymi uczestnikami swoimi problemami i radościami na drodze odkrywania Boga, przechodziliśmy przez kolejne etapy.
Mamy nadzieję że rekolekcje te stały się  dla wszystkich szkołą modlitwy, okazją do spotkania z Bogiem i odkrycia Jego miłości, oraz do lepszego poznania siebie.
 
Spotkania dla kandydatów na wolontariuszy PDF Drukuj Email
W jesieni 2009, ze względu na przebudowę Hospicjum nie odbędzie się kurs dla wolontariuszy – opiekunów chorych. Pomimo tych utrudnień jesteśmy wciąż otwarci na nowych wolontariuszy.
Zapraszamy serdecznie na spotkania omawiające możliwości i tryb włączenia się wszystkich zainteresowanych w wolontariat Hospicjum im. św. Łazarza, które odbędą się:
  • 30 września 2009 (środa) o godz. 17:00
  • 8 października 2009 (czwartek) o godz. 17:00
W domu Hospicyjnym św. Łazarza w Krakowie ul. Fatimska 17
 
Wolontariat PDF Drukuj Email
"Wolontariat we wszystkich postaciach jest przede wszystkim sprawą serca: serca, które potrafi otwierać się na potrzeby braci dostrzegając ich wzniosłą ludzką godność, odblask wielkości samego Boga, na którego obraz stworzona jest każda ludzka istota" (por. Rdz 1”Mt 25,40”)

Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, skierowane do wolontariuszy, którzy w ciągu Roku Jubileuszowego przybyli do miasta apostołów, aby służyć pielgrzymom Roku Świętego – L’Osservatore Romano Nr 3/2001
 
Centrum Wolontariatu Hospicyjnego PDF Drukuj Email

Wolontariat hospicyjny w Województwie Małopolskim ma wieloletnią tradycję. Powstał w latach siedemdziesiątych w Zespole Synodalnym Kościoła Arka Pana w Nowej Hucie. Od tego czasu służy chorym i ich rodzinom w domach, a od 1998 roku również w oddziale stacjonarnym i w oddziale dziennym domu Hospicjum im. św. Łazarza. Co roku odbywają się szkolenia dla wolontariuszy oraz są organizowane warsztaty doszkalające dla posługujących wolontariuszy.Wychodząc na przeciw tym potrzebom Hospicjum św. Łazarza stworzyło Centrum Wolontariatu Hospicyjnego.

Tutaj dowiesz się:

  • Czym zajmuje się Centrum Wolontariatu
  • Jak zostać wolontariuszem
  • Jakie są formy wolontariatu i w jakie działania możesz się zaangażować
  • Na czym polega praca wolontariuszy w Hospicjum
  • Jakie prawa i obowiązki mają współpracujący z nami wolontariusze
  • Jakie szkolenia i kursy są przez nas prowadzone

 

 
««  start « poprz. 11 12 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 78 - 84 z 84