Środa 23 Października 2019
Do końca roku zostało 70 dni.
Święto wolontariatu PDF Drukuj Email

8 grudnia 2012r., sobotnie przedpołudnie. Zimowy Kraków budzi się do życia, a wolontariusze hospicyjni gromadzą się by wspólnie świętować. Tym razem spotykamy się w Centrum Dzieła Pomocy św. o. Pio. przy ul. Loretańskiej. Dzięki uprzejmości o. Dyrektora Henryka Cisowskiego mieliśmy możliwość zobaczyć i bliżej poznać to wyjątkowe miejsce i ludzi.

Przede wszystkim był to czas spotkania i podziękowania naszym wolontariuszom za ich posługę i zaangażowanie. Oprócz wymiany doświadczeń był czas na zwykłe rozmowy, nie mogło zabraknąć też czegoś dla ciała – czyli pachnącej kawy, herbaty oraz przepysznych ciasteczek i przekąsek przygotowanych przez młodzież z ZSZ nr2 w Krakowie. Było też oczywiście coś dla ducha –  koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Tomasza Wierzganowskiego i Łukasza Puszki, który pozwolił nam choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Jeszcze raz dziękujemy, że byliście z nami i życzymy siły i wytrwałości w codziennej posłudze.

„Niech nasza droga będzie wspólna
Niech nasza miłość będzie potężna
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego,
co się tej nadziei może sprzeciwić ...”   
/Jan Paweł II/

Image  Image

Image  Image

Image  Image

Spotkanie zrealizowane w ramach projektu “Wolontariat- każdy może pomagać", dofinansowanego z funduszy Województwa Małopolskiego

 
Kurs dla wolontariuszy -opiekunów chorych 2012  zakończony PDF Drukuj Email

We wtorkowe popołudnie 4 grudnia 2012  zakończyliśmy kolejną już edycję kursu dla wolontariuszy opiekunów chorych.  Za nami blisko dwa miesiące przygotowań do podjęcia posługi tym, którzy są u kresu swej drogi oraz ich bliskim.

Podobnie jak w latach ubiegłych, wykłady i warsztaty były bezinteresownie prowadzone przez  pracowników Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”.

Od  16 października, liczna grupa zainteresowanych uczestniczyła w zajęciach, by zdobyć podstawowe umiejętności i wiedzę przybliżającą sytuację chorego w terminalnym okresie choroby. Ostatecznie tegoroczny kurs ukończyło 77 osób. Mamy nadzieję że uczestnicy kursu wpiszą się w nasz hospicyjny „krajobraz” na stałe i dołączą do grona naszych wolontariuszy, którzy realizują ideę bycia z drugim i dla drugiego człowieka. Staną się częścią tej „szkoły pokory i miłości”, a także wykorzystają szansę jaką daje hospicyjny wolontariat – możliwość zatrzymania się i refleksji nad własnym życiem.

Szkolenie zrealizowane w ramach projektu “Wolontariat- każdy może pomagać", dofinansowanego z funduszy Województwa Małopolskiego

 
Zapraszamy na Święto Małopolskiego Wolontariatu PDF Drukuj Email
 
 
Szkolenie wstępne - listopad PDF Drukuj Email

12 listopada - kolejne szkolenie wstępne dla wszystkich zainteresowanych hospicyjnym wolontariatem. W pochmurne i deszczowe popołudnie spotykamy się z osiemnastką ochotników, którzy chcą nieść dobro innym. Większość z nich posiada już doświadczenie w opiece nad osobą chorą, czy to z racji wykonywanego zawodu czy też z powodu osobistych doświadczeń. Są jak nieoszlifowane diamenty. Mamy nadzieję, że dołączą do naszej społeczności, a my dzięki temu staniemy się bogatsi o to co najbardziej istotne – o piękno drugiego człowieka.

Szkolenie jest realizowane w ramach projektu “Wolontariat- każdy może pomagać", dofinansowanego z funduszy Województwa Małopolskiego

 
Pola Nadziei znowu zakwitną PDF Drukuj Email

Tradycyjnie od kilku lat jesienna inauguracja krakowskich Pól Nadziei, akcji Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”, połączona była z trzema wydarzeniami: Kiermaszem Żonkilowym, Żonkilowym Marszem Nadziei oraz uroczystym sadzeniem żonkilowych cebulek.

W ramach Żonkilowego Kiermaszu 4 października 2012 r. młodzież szkolna prowadziła na terenie Rynku Głównego oraz ulic do niego przyległych aktywną kwestę. Każdy, kto złożył datek do skarbonki otrzymał żonkilową cebulkę oraz zaproszenie na popołudniowe, wspólne sadzenie żonkili. W czasie trwania kiermaszu – na Plantach przy Bunkrze Sztuki prowadzony był punkt informacyjny o hospicyjnej działalności, a także możliwości włączenia się w wolontariat.

ImageO godz. 14.30 spod Barbakanu wyruszył Żonkilowego Marszu Nadziei, w którym wzięli udział dzieci, młodzież szkolna, wolontariusze, seniorzy i przyjaciele Hospicjum. W tym roku Marsz miał wymiar międzypokoleniowy, w związku z ogłoszeniem roku 2012 Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Marsz miał także na celu przypomnienie zadań, jakie spełnia dla społeczeństwa Hospicjum św. Łazarza. Upamiętniał również Światowy Dzień Hospicjum i Opieki Paliatywnej, który w tym roku obchodzony był pod hasłem „Living to the end - palliative care for an ageing population”.

Żonkilowy Marsz Nadziei prowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Po zakończeniu Marszu około godziny 15, na Plantach przy Bunkrze Sztuki, jego uczestnicy utworzyli żonkilowe pole - symbol solidarności międzypokoleniowej, wspólnego działania seniorów, dzieci i ludzi młodych. Zasadzone jesienią żonkile zakwitną wiosną, a w niedzielę 10 marca 2013 r. kwestą przy krakowskich kościołach rozpoczniemy 16. edycję krakowskich Pól Nadziei.

Działania prowadzone w ramach projektu grantowego „Wolontariat - każdy może pomagać” realizowanego przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

 
Zapraszamy na konsultacje PDF Drukuj Email

W związku z realizacją  projektu "Wolontariat - każdy może pomagać", zapraszamy na bezpłatne konsultacje dla:

- członków,
- wolontariuszy,
- pracowników organizacji pozarządowych opiekujących się chorymi.
Konsultacje będą dotyczyły organizowania wolontariatu, przygotowania wolontariuszy, zapisów prawnych dotyczących wolontariatu w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie i w jej nowelizacji, a także w ustawie o działalności leczniczej.

Konsultacje będą się odbywały w czwartki: 25 października, 8 listopada, 15 listopada, 22 listopada, 29 listopada 2012 r. w godzinach: 16.00-17.30 w siedzibie Towarzystwa przy ul. Fatimskiej 17 w Krakowie.

Konsultacje będą prowadzone przez członków Zarządu Towarzystwa, którzy od wielu lat biorą udział w organizacji wolontariatu dla nieuleczalnie i ciężko chorych, a także niepełnosprawnych osób.

Konsultacje realizowane w ramach projektu „Wolontariat- każdy może pomagać", dofinansowanego z funduszy Województwa Małopolskiego 

 
Kurs dla wolontariuszy opiekunów chorych 2012 PDF Drukuj Email

Wtorkowe popołudnie, 16 października 2012. Za oknami deszczowa jesień, a w Domu Hospicjum św. Łazarza niemal początek wiosny. Rozpoczynamy kolejną już edycję kursu dla wolontariuszy – opiekunów chorych. Grupa osób, które chcą dołączyć do grona naszych wolontariuszy powoli się gromadzi. Okazuje się, że tych którzy chcą pomagać nie jest wcale tak mało. W pierwszych zajęciach wśród rozłożonych parasoli uczestniczy ponad 70 osób. Mamy nadzieję, że zapału i wytrwałości nikomu nie zabraknie.

Image Image

Szkolenie jest realizowane w ramach projektu “Wolontariat- każdy może pomagać", dofinansowanego z funduszy Województwa Małopolskiego

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 8 - 14 z 84