Poniedziałek 9 Grudnia 2019
Do końca roku zostało 23 dni.
Kurs dla wolontariuszy opiekunów chorych zakończony PDF Drukuj Email

W środowe popołudnie 24.11.2010  zakończyliśmy kolejną już edycję kursu dla wolontariuszy opiekunów chorych.  Za nami blisko trzy miesiące przygotowań do podjęcia posługi tym, którzy są u kresu swej drogi oraz ich bliskim. Podobnie jak w latach ubiegłych, wykłady i warsztaty były bezinteresownie prowadzone przez  pracowników i wolontariuszy Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”.

Od  6 września, liczna grupa zainteresowanych uczestniczyła w zajęciach, by zdobyć podstawowe umiejętności i wiedzę przybliżającą sytuację chorego w terminalnym okresie choroby. Ostatecznie tegoroczny kurs ukończyło 44 osoby.

Mamy nadzieję że uczestnicy kursu wpiszą się w nasz hospicyjny „krajobraz” na stałe i dołączą do grona naszych wolontariuszy, którzy realizują ideę bycia z drugim i dla drugiego człowieka. Staną się częścią tej „szkoły pokory i miłości”, a także wykorzystają szansę jaką daje hospicyjny wolontariat – możliwość zatrzymania się i refleksji nad własnym życiem.

 
Wolontariat w nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II PDF Drukuj Email

W dniu 17 października br w domu Hospicjum św. Łazarza odbyło się spotkanie przedstawicieli małopolskich hospicjów, którego tematem był „Wolontariat w nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu grantowego Wolontariat Hospicyjny realizowanego przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Podczas spotkania rozważano słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do wolontariuszy - opiekunów chorych. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały zawierające fragmenty przemówień Jana Pawła II, stały się one podstawą do dyskusji na temat posługi wolontaryjnej oraz jej roli i znaczeniu we współczesnym świecie.

Image Image 

 
Satysfakcja na całe życie PDF Drukuj Email

W czasie kursu dla młodzieży gimnazjalnej ”Pomocnicy chorych” kilka osób zgodziło się na krótki wywiad, w którym zadaliśmy parę pytań dotyczących kursu. Wśród uczestniczek kursu na początku rozmów z nimi, zauważyć można było lekkie wahanie, ale odwaga zwyciężyła. Dziewczyny odpowiadały z entuzjazmem i radością.

Na pytanie naszych wolontariuszy Dawida i Dominika, dlaczego uczestnicy zdecydowali się na ten kurs, padały odpowiedzi, że od dawna chcieli pomagać. Takie poczucie po prostu wypływało gdzieś z głębi duszy. Niektórzy z nich wspominali, że pomagali w wielu kwestach na rzecz hospicjum w akcji „Pola Nadziei”. Były też głosy, że podczas kursu można się dowiedzieć o wielu ciekawych rzeczach i te wszystkie wskazówki tutaj zdobyte można wprowadzać do swojego życia. Chcieliby wykorzystywać swoje umiejętności dla innych
by potrzebujący mogli czerpać z tego radość.

Nasi wolontariusze-reporterzy dowiedzieli się, że młodzież po prostu lubi pomagać i dlatego polecają innym te szkolenia. Kurs ukończyło 28 gimnazjalistów z 8 krakowskich szkół.

A oto co sądzą o rozmowach z kandydatami na wolontariuszy sami prowadzący wywiad  Dawid i Dominik:

„Cieszyło nas zadawanie pytań i słuchanie zwierzeń uczestników kursu. 
Myślimy podobnie, jak mówiły tu dziewczyny (w grupie był jeden chłopak), że bardzo dużo to może wprowadza do naszego, życia, które jest ciągle w biegu. Mimo tego wspaniałe jest, że właśnie te osoby są tutaj i wiedzą, że jest takie miejsce jak Hospicjum, gdzie można pomóc z własnej woli i mieć z tego satysfakcję NA CAŁE ŻYCIE… A potem zawsze można wrócić myślami do tego miejsca, w którym chwile wzruszeń, smutku przeplatają się z radosnymi”.

 
Kurs w toku PDF Drukuj Email

W Hospicjum im. św. Łazarza od 13 września b.r. organizowany jest kurs „Pomocnicy chorych”, w którym uczestniczy 33 uczniów z krakowskich gimnazjów.

Dotychczas podczas kursu, młodzież mogła zaczerpnąć więcej wiadomości z historii ruchu hospicyjnego, dowiedzieć się jakie są postawy etyczne opieki hospicyjnej oraz poznać rolę wolontariusza. Warto było również zastanowić się jaka jest rola rodziny w towarzyszeniu osobom chorym.

Młodzież, na kolejnym wykładzie, dyskutując ze sobą ustaliła jakie cechy i umiejętności powinny charakteryzować wzorowego wolontariusza oraz zapoznała się z ofertą działalności w wolontariacie młodzieżowym.

Mamy nadzieję, że czas poświęcony na naukę, o tym co ważne i bardzo pożyteczne, będzie dobrze spożytkowany i pomoże kandydatom na wolontariuszy dokonać wyboru rodzaju posługi wolontaryjnej.

Image

 

 

 

 

Image Image

 
Kilka słów o gazetce z żonkilem w tle... PDF Drukuj Email

Zamysł wydawania biuletynu powstał w wyniku rozmów z młodymi wolontariuszkami z gimnazjum. Powstała potrzeba aby działania młodzieżowego wolontariatu, wolontariatu ludzi dorosłych służących Hospicjum św. Łazarza mogły być prezentowane przyjaznym, a także pomagającym nam pedagogom i uczniom w szkołach. Dzięki biuletynowi organizacja wszelkich akcji, wydarzeń i kwest na rzecz Hospicjum w Krakowie jest bardziej widoczna dla całej społeczności hospicyjnej.Chcieliśmy również aby pismo to, było jedną z form podziękowania ludziom, którzy ofiarnie poświęcają swój czas służąc innym. W lipcu 2006 roku powstał pierwszy numer gazetki, a do chwili obecnej zostało wydane 33 numery.

Młodzieżowa redakcja stara się również zachęcać i pokazywać swoim kolegom, że praca wolontariusza może być jedną z bardziej wartościowych stron życia. Chcąc uczestniczyć w pracach redakcyjnych, trzeba pamiętać, że aby zebrać odpowiedni materiał, należy uczestniczyć w danym wydarzeniu, odpowiednio je zreferować i w miarę możliwości uwiecznić na zdjęciach.

Zapraszamy młodych ludzi, którzy nie boją się systematycznej pracy, nowych wyzwań i lubią pisać, do pomocy w tworzeniu biuletynu!

 
Kursy dla wolontariuszy - jesień 2010 PDF Drukuj Email

Zapraszamy do udziału w kursie dla wolontariuszy - opiekunów chorych oraz w kursie dla młodzieży gimnazjalnej - pomocnicy chorych.

Szczegóły oferty

 
Spotkanie wspomnieniowe Dame Cicely Saunders - Twórczyni ruchu hospicyjnego PDF Drukuj Email

14 lipca br. w piątą rocznicę śmierci dr Cicely Saunders w Hospicjum im. św. Łazarza, które Twórczyni ruchu hospicyjnego odwiedziła kilkakrotnie w ciągu swego życia, odbyło się spotkanie wspomnieniowe „Dame Cicely Saunders - Twórczyni ruchu hospicyjnego”. Podczas spotkania, na które zaproszono wolontariuszy z małopolskich hospicjów, przedstawiono prezentacje na temat życia Dame Saunders oraz stworzonego przez nią Hospicjum św. Krzysztofa, nie zabrakło czasu na rozmowę, wspólną refleksję i przemyślenia na temat opieki hospicyjnej. Każdy z uczestników otrzymał materiały o Dame Cicely Saunders. 

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Wolontariat Hospicyjny”, prowadzonego przez Hospicjum św. Łazarza we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Image   Image

 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 64 - 70 z 84