Środa 23 Października 2019
Do końca roku zostało 70 dni.
Kolejna pierwsza środa i kolejne spotkanie wolontariuszy.... PDF Drukuj Email
Tym razem zatrzymaliśmy się chwilę nad tematem „Praca, rodzina, obowiązki wobec niej, a wolontariat”. Prowadzeni przez  mgr Annę Jaworucką -Drath (naszą wolontariuszkę), rozmawialiśmy o tym jak radzić sobie z wielością obowiązków w codzienności i jak w tym wszystkim usytuowany jest wolontariat. Poruszając wiele ważnych zagadnień, wśród których pojawiły się również kryzysy, czy wypalenie zawodowe, doszliśmy do tego co najważniejsze - do sposobów radzenia sobie z wydawałoby się czasem prostymi sprawami.Mamy nadzieję, że spotkanie to poszerzyło każdemu z nas „paletę rozwiązań” rożnych sytuacji, co  być może  w przyszłości pomoże nam zarówno w posłudze wolontaryjnej jak i w naszym życiu.

 
Pierwsze spotkanie wolontariuszy w Nowym Roku PDF Drukuj Email

Rozpoczynając wspólnie Nowy Rok 2011 wolontariusze spotkali się jak zwykle w pierwszą środę miesiąca. Niby zwyczajne comiesięczne spotkanie, a jednak inne- wyjątkowe. 5 stycznia 2011 w ramach spotkania wolontariuszy odbył się bowiem w naszym hospicjum koncert zespołu Vox Eremi.

 

Zaczęliśmy jak zwykle Mszą św., którą odprawił Prefekt WSD Zakonu Paulinów o. Ryszard Dec OSPPE, a potem oddaliśmy się słuchaniu muzyki. Bracia Paulini (członkowie zespołu), którzy są jednocześnie częścią naszej wolontartyjnej wspólnoty podzielili się z nami swoją muzyką i śpiewem. Oczywiście nie mogło też zabraknąć wspólnych rozmów przy kawie, herbacie i ciasteczkach.

Życząc wszystkim jeszcze raz 365 dni pełnych wiary, nadziei i miłości w otoczeniu życzliwych ludzi, już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie wolontariuszy w lutym.

Image  Image

 
Rozstrzygnięcie konkursów plastycznych dla szkół PDF Drukuj Email

Czytaj całośćW dniu 9 grudnia br. wręczono nagrody w konkursach „Bukiet kwiatów dla chorego” i „Mój witraż dla chorego na Boże Narodzenie”. Obydwa konkursy realizowane były w ramach projektu grantowego „Wolontariat Hospicyjny” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Przed godziną 11.00 w sali wykładowej Hospicjum zgromadziła się grupa nagrodzonych uczniów wraz z opiekunami. Mogliśmy gościć również przedstawicielkę Urzędu Marszałkowskiego, która przyjęła zaproszenie na uroczystość i przywiozła dla nagrodzonych uczniów miłe upominki. Uroczystość prowadziła Pani Prezes dr Jolanta Stokłosa oraz Pani dr Leokadia Baran, członek jury konkursowego. Po powitaniu zgromadzonych gości, przedstawiono wyniki konkursów, przedstawiają się one następująco:

Czytaj całość
 
Dzień wolontariusza PDF Drukuj Email

Sobotni poranek…dla wielu ludzi czas snu po  piątkowej nocy lub chwile przy śniadaniu w rodzinnym gronie. Ale nie dla wolontariuszy Hospicjum im. św. Łazarza, którzy wraz z nadejściem nowego dnia postanowili uczcić swoje święto na wspólnym seansie w kinie Ars.

W mgnieniu oka sala kinowa wypełniła się po brzegi ludźmi zjednoczonymi w duchu i oczekiwaniu na seans filmowy. Sam tytuł: „Weronika postanawia umrzeć”, prowokujący do myślenia i rozbudzający wyobraźnię, zapowiadał moc wrażeń.

Myślą przewodnią filmu jest przemiana duchowa, jakiej podlega tytułowa Weronika, która już w pierwszych scenach obrazu „postanawia umrzeć”. Nieudany krok targnięcia się na swoje życie, wiedzie ją do zakładu psychiatrycznego, gdzie doświadcza nowych i wspaniałych uczuć.

Z zapartym tchem śledziliśmy kolejne sceny, w których przedstawione zostały etapy uzdrowienia duchowego bohaterki. Obserwowaliśmy jak zmienia się jej los oraz sposób postrzegania świata od momentu depresji i poczucia beznadziei życia, aż do odnalezienia sensu istnienia. To nieudana próba samobójcza kieruje ją w miejsce, w którym odnajduje spokój i prawdziwą miłość.

Pomimo kilku schematów, które można zauważyć w filmie – nadającej mu pewną dozę przewidywalności - metamorfoza Weroniki nie jest banalna.  Ujęta została bowiem w  sceny pełne piękna oraz wywołujące doznania, które przeszywają widza na wskroś. Zakończenie, zaskakujące a zarazem szczęśliwe, pozostawia smak spełnienia. W końcu kto lepiej niż sami cierpiący i umierający oraz wolontariusze hospicjum zrozumie sens słów, że „każdy dzień jest cudem”.

Wspólne rozmowy przy kawie były zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia i wspaniałą okazją do podzielenia się wrażeniami wyniesionymi z filmu a także pogłębienia łączących nas więzi. Po takiej „uczcie” (i tej w wymiarze duchowym i tej w wymiarze aromatu kawy) mogliśmy wszyscy wrócić do domu z sercami pełnymi wdzięczności za kolejny wspaniały dzień życia.

Image 


Mogę tylko powiedzieć, że nie wyobrażam sobie lepszego sobotniego poranka.

Wolontariuszka Weronika…która codziennie postanawia żyć pełnią życia :-)

 
Konkurs pt. Mój witraż dla chorego na Boże Narodzenie PDF Drukuj Email

Jury zakończyło ocenę prac przesłanych na konkurs „Mój witraż dla chorego na Boże Narodzenie”, wybór zwycięzców tradycyjnie stanowił nie lada wyzwanie. Na konkurs napłynęło 219 prac z 12 szkół podstawowych i 7 gimnazjów, w konkursie wzięło udział tez jedno przedszkole. Laureatami konkursu zostali uczniowie z następujących szkół: Gimnazjum nr 42 w Krakowie, Zespołu Szkół w Bibicach oraz Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie, tradycyjnie przyznano również wyróżnienia w szczególności dla najmłodszej grupy uczestniczącej w konkursie.

Konkurs zrealizowane zostały w ramach projektu grantowego „Wolontariat Hospicyjny” przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Image 

 
Konkurs pt. Bukiet kwiatów dla chorego PDF Drukuj Email

Został rozstrzygnięty Konkurs „Bukiet kwiatów dla chorego”. Na konkurs wpłynęło 405 prac z 21 szkół podstawowych i 15 gimnazjów. Kwiaty, liście i runo leśne, zbierane przez młodych artystów podczas wakacji i w jesieni posłużyły do stworzenia bardzo interesujących i ciekawych kompozycji i jury miało bardzo trudne zadanie, żeby wybrać zwycięzców. Ostatecznie nagrodzono uczniów z: Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Rodziny z Nazaretu, Gimnazjum nr 77 oraz Szkoły Podstawowej nr 109, w konkursie przyznano również wyróżnienia.

Konkurs zrealizowane zostały w ramach projektu grantowego „Wolontariat Hospicyjny” przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

 
Dialog z drugim człowiekiem, kluczem do efektywnej komunikacji PDF Drukuj Email

Ostatni czwartek (25.11.2010) był dniem, kiedy  nasi wolontariusze mieli kolejną możliwość by utrwalić i poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. W ramach warsztatów „Dialog z drugim człowiekiem, kluczem do efektywnej komunikacji”, grupa 13 wolontariuszy zgłębiała tajniki komunikacji interpersonalnej.  Trzygodzinne warsztaty  przybliżyły ten nieodłączny element naszej codzienności, nie tylko od strony teoretycznej, ale przede wszystkim w praktyce. Dzięki zaangażowaniu  uczestników, warsztaty stały się dla nas również okazją do jeszcze lepszego poznania siebie i doskonalenia umiejętności współpracy w zespole.

Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu grantowego „Wolontariat Hospicyjny” przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Image 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 57 - 63 z 84