Środa 23 Października 2019
Do końca roku zostało 70 dni.
Wspomnienia o o. Joachimie Badenim PDF Drukuj Email
Majowa pierwsza środa… Część wolontariuszy pozostając jeszcze nieco myślami w Rzymie, powróciła z uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. Wróciła by spotkać się i wspominać o. Joachima Badeniego- dominikanina.
Ponad rok po śmierci, chcieliśmy jeszcze raz sięgnąć do bogactwa Jego osoby. Razem z bratem Pawłem Pawlikowskim OP, który towarzyszył o. Joachimowi do ostatnich chwil, wspólnie oglądając zdjęcia, wsłuchując się w wypowiedzi, dzieliliśmy się refleksjami ze spotkań z tym wyjątkowym duchownym. Wracaliśmy do Jego poczucia humoru, ale i niezwykłej mądrości - do słów, które dla wielu były i są drogowskazem do tego jak żyć i co w tym życiu jest najważniejsze.
Myślę, że to spotkanie wielu pozwoliło poznać osobę o. Badeniego, a dla tych którzy Go znali, było szansą by choć na chwilę wrócić do wspomnień.

 
Komunikacja niewerbalna w kontakcie z chorym PDF Drukuj Email
Na kwietniowym spotkaniu wolontariuszy po raz kolejny poszerzaliśmy naszą wiedzę i umiejętności. Z pomocą mgr Katarzyny Makary – psychologa, zgłębialiśmy tajemnice „mowy ciała”.
Naszym celem było nie tylko teoretyczne zgłębienie tematu, ale przede wszystkim umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy w wolontaryjnej posłudze.
Poruszając wiele ważnych zagadnień, obalając kilka mitów, przede wszystkim skupiliśmy się na tym, jak ważna jest komunikacja niewerbalna w kontakcie z chorym, jak ją wykorzystać, jak bardzo choroba może nam ten kontakt utrudniać i jak sobie z tym radzić.
Mamy nadzieję że dzięki temu spotkaniu staniemy się jeszcze lepszymi i bardziej uważnymi towarzyszami naszych podopiecznych.
 
Warsztaty w Muzeum Etnograficznym PDF Drukuj Email
Członków Szkolnych Klubów Przyjaciół Żonkila oraz młodzież ze szkół  współpracujących z Hospicjum św. Łazarza zapraszamy 9 czerwca o godz. 16.00 na warsztaty w Muzeum Etnograficznym.

Jak wyglądało życie ludzi starych na dawnej wsi? Jaka była rola babki,
dziadka, a jaka baby i dziada? Jak układały się relacje seniorów z
młodszym pokoleniem? A jakie są te relacje dziś? Czy ludzie starzy i ludzie
młodzi  mogą coś robić razem? Czy bariera wieku jest nieprzekraczalną
granicą zupełnie różnych światów?  Na warsztatach w Muzeum Etnograficznym
postaramy się wspólnie poszukać odpowiedzi na te pytania i. zadać następne.
Może pomogą nam one lepiej rozumieć innych?

Zapraszamy!
 
Majowe spotkanie z Ruchem FOCOLARI PDF Drukuj Email
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WOLONTARIUSZY I CZŁONKÓW SZKOLNYCH KLUBÓW PRZYJACIÓŁ ŻONKILA NA MAJOWE SPOTKANIE Z RUCHEM FOCOLARI.

„Chiara jest zdrowa;  kocha naturę i zabawy, ale od początku wyróżnia się miłością do ’najmniejszych’, o których się troszczy i którym służy, często podarowując swój wolny czas. Już od przedszkola odkłada oszczędności do małej skarbonki dla swoich ‘murzynków’. Marzy, by w przyszłości pojechać do Afryki jako lekarz, aby leczyć dzieci…”- To tylko mały ułamek informacji o tej niezwykłej, beatyfikowanej dziewczynie.

Droga Młodzieży!
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej od gości z Ruchu Focolare i obejrzeć z nami poruszający film o Chiarze przyjdźcie!

19 MAJA 2011
godz. 17.00
sala wykładowa
Hospicjum im. św. Łazarza


Zapraszamy Was na to spotkanie!
 
Kurs dla wolontariuszy -opiekunów chorych 2011 PDF Drukuj Email
9 maja 2011 r. o godz. 17.00 rozpoczęliśmy kolejną już edycję kursu dla wolontariuszy opiekunów chorych. Tematyka kursu obejmuje zagadnienia medyczne, psychologiczne, socjalne, oraz etyczno- moralne. Ma on na celu przygotowanie do posługi, a więc przekazanie wiedzy przybliżającej sytuację chorego w terminalnym okresie choroby, głównie choroby nowotworowej; umiejętności- jak postępować; ale także zwrócenie uwagi na to jakie cechy  powinien posiadać wolontariusz.  Zapraszamy wszystkich, którzy chcą włączyć się w bezpośrednią opiekę nad naszymi podopiecznymi i dołączyć do grona naszych wolontariuszy. Szczegółowy program kursu
 
Spotkania dla kandydatów na wolontariuszy PDF Drukuj Email
Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w wolontariat hospicyjny zapraszamy na szkolenie wstępne 13 czerwca 2011 r. (poniedziałek) o godz. 17:00 (sala 206). Celem szkolenia jest zapoznanie z historią i funkcjonowaniem TPCh „Hospicjum im. św. Łazarza”, jak również przybliżenie funkcjonowania hospicyjnego wolontariatu.
 
Ks. Aleksander Posacki i wolontariusze o duchowości człowieka PDF Drukuj Email

2 marca 2011,  kolejna pierwsza środa i kolejne spotkanie wolontariuszy. Spotkaliśmy się by jak zwykle być razem, porozmawiać przy kawie, herbacie i pączkach (jako że następnego dnia był tłusty czwartek).
Tym razem jednak naszym gościem był ks. Aleksander Posacki SJ, który podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem i z którym zgłębiliśmy temat współczesnych zagrożeń duchowości. Poruszaliśmy sprawy, których dotykamy na co dzień, które nieraz wydają się błahe, ale tak naprawdę są niezmiernie istotne. Warto podkreślić, że nie był to zwyczajny wykład. Spotkanie miało formę rozmowy, która pozwoliła  nam nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale także zadawanie pytań, rozwianie wątpliwości…
Z głębi serca dziękując ks. Aleksandrowi Posackiemu za zaangażowanie i poświęcony czas, mamy nadzieję, że to spotkanie stało się dla wielu z nas początkiem głębszej refleksji.
Wszystkich oczywiście już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie w kwietniu.

Image Image 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 50 - 56 z 84