Poniedziałek 9 Grudnia 2019
Do końca roku zostało 23 dni.
Spotkanie na temat "Jak wolontariat hospicyjny pozwala odnaleźć sens życia" PDF Drukuj Email

Drodzy  Wolontariusze !!!

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie, zaprasza na spotkanie: „Jak wolontariat hospicyjny pozwala odnaleźć sens życia”.
 
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.00, w sobotę, 26 listopada 2011 r. w Domu — Hospicjum św. Łazarza w Krakowie, ul. Fatimska 17.

Gościem spotkania będzie Ks. Ryszard Mikołajczak z Hospicjum św. Jana Kantego w Poznaniu. 

W roku, w którym obchodzimy 30 - lecie istnienia TPCh „Hospicjum im. św. Łazarza”, który jest także Europejskim Rokiem Wolontariatu, pragniemy zatrzymać się wspólnie nad tym, co ważne dla nas wszystkich — bezinteresowną służbą drugiemu człowiekowi.

 
Program "Wolontariusz Hospicjum Domowego" PDF Drukuj Email

„Wolontariusz Hospicjum Domowego” – projekt realizowany we współpracy z Wojewodą Małopolskim, skierowany jest do rodzin chorych oraz osób zainteresowanych poznaniem zasad opieki nad przewlekle i nieuleczalnie chorymi, a także wolontariatem hospicyjnym. Projekt ma formę cyklu szkoleń z zakresu komunikacji z chorym, poznania problemów przeżywania choroby oraz pielęgnacji chorego.

tel. 12 641 46 59 

 
Program "Wolontariat Nadziei" PDF Drukuj Email

Hospicjum św. Łazarza w okresie od 1 września do 15 grudnia 2011 r. realizować będzie, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, program pt. WOLONTARIAT NADZIEI.

 


Program skierowany jest do każdego, kto tylko odczuwa potrzebę pomagania innym i pragnie powiększyć grono wolontariuszy naszego hospicjum.
Dlatego serdecznie zapraszamy:
•dzieci i młodzież,
•studentów,
•osoby czynne zawodowo,
•osoby będące na emeryturze,
do zapoznania się z naszą ofertą i przyłączenia się do grona wolontariuszy.

Program WOLONTARIAT NADZIEI ma na celu popularyzację bezinteresownej pomocy chorym i niepełnosprawnym, a także starszym. Jego zadaniem jest wskazanie tym osobom, które tylko odczuwają taką potrzebę, możliwości zostania wolontariuszem. Proponowane działania pozwolą każdemu poznać, że posiada w sobie potencjał zostania wolontariuszem.

Ideą projektu jest przedstawienie różnych zadań, w których każdy może odnaleźć dla siebie formę pomocy wsparcia działalności na rzecz tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy drugiego człowieka. W projekcie może brać udział każdy.
Popularyzacja programu WOLONTARIAT NADZIEI ma również dostarczyć potrzebnej wiedzy dotyczącej możliwości, jak można włączyć się w wolontariat Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”, które od trzydziestu lat skupia ludzi dobrej woli, służących bezinteresownie w różnych formach wolontariatu chorym i niepełnosprawnym oraz ich rodzinom.Już w październiku organizujemy nieodpłatny Kurs dla Wolontariuszy – Opiekunów Chorych. Na który bardzo gorąco ZAPRASZAMY!

tel. 12 641 43 30, 12 641 46 58

 
Małopolskie Święto Młodych Wolontariuszy - relacja wolontariuszy PDF Drukuj Email

11 czerwca 2011 roku  na terenie Białych Mórz odbyła się podwójna uroczystość w Łagiewnikach. Centralnym punktem było przeniesienie relikwii błogosławionego Jana Pawła II do Centrum „Nie Lękajcie się!”. Ten dzień był również Małopolskim Świętem Młodych Wolontariuszy z różnych stowarzyszeń. Uczestniczyli w nim także zaprzyjaźnieni członkowie ze Szkolnych Klubów Przyjaciół Żonkila. Święto to zainaugurowało jubileuszową V edycję projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”.

ImagePrezentacje sceniczne poprowadziła Lidia Jazgar wraz z Tomaszem Zielińskim, Józefem Hojną i Mirosławem Sperą - prowadzącymi Spotkania Młodych na Polach Lednickich. Na scenie po kolei prezentowali się wolontariusze z różnych organizacji i mówili nam najważniejsze rzeczy o swojej działalności. My zaprezentowaliśmy się jako pierwsi i pokazany był również spot Pól Nadziei oraz krótki filmik o „Wolontariacie z żonkilem w tle”.

Następnie wszyscy udali się do swoich stanowisk. Każda grupa wolontariuszy miała swój namiot, gdzie znajdowały się ulotki, woda i drożdżówki dla wszystkich odwiedzających. Każdy z wolontariuszy otrzymał koszulkę oraz chustę.

O godzinie 11:30 z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wyruszyła procesja z relikwiami błogosławionego Jana Pawła II. Następnie rozpoczęła się Msza św., którą koncelebrował ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Potem do Centrum Jana Pawła II „Nie Lękajcie się!” została przeniesiona m.in. ampułka z krwią naszego papieża. Od tej pory ludzie mogli adorować najświętsze relikwie w Kaplicy Relikwii Kościoła Dolnego. Następnie po tych uroczystościach odbył się dziękczynny koncert zespołów Stróże Poranka i Deus Meus i piknik wolontariuszy.

Było to dla nas duże przeżycie i cieszymy się, że mogłyśmy pomóc!                                                                                       

Weronika Żurek i Karolina Moskała

 
Co możemy zrobić razem? Poszukiwanie wspólnych zajęć jako łącznik międzypokoleniowy PDF Drukuj Email

Czytaj całość9 czerwca 2011 roku w ramach programu „Jesteśmy sobie potrzebni” młodzi wolontariusze Hospicjum św. Łazarza i członkowie ze Szkolnych Klubów Przyjaciół Żonkila wybrali się na warsztaty pt. „Co możemy zrobić razem? Poszukiwanie wspólnych zajęć, jako łącznik międzypokoleniowy” zorganizowane w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Na początku zajęć poszliśmy do dawnej sali szkolnej, gdzie wymieniliśmy nasze skojarzenia ze słowem „starość”. Następnie poszliśmy zwiedzać muzeum. Dowiadywaliśmy się wielu bardzo ciekawych rzeczy na temat roli ludzi starszych w społeczeństwie kilkadziesiąt lat temu. Wbrew niektórym naszym przekonaniom, starzy ludzie pełnili bardzo ważne role, byli oni traktowani jak ktoś, kto należy do dwóch światów, więc to oni zasiadali w starszyznach i dokonywali najważniejszych decyzji. Po zwiedzaniu muzeum poszliśmy znowu do sali szkolnej, gdzie dostaliśmy trzy zadania do wykonania:

Czytaj całość
 
Msza Prymicyjna o. Konrada Blicharskiego OSPPE PDF Drukuj Email

Czerwcowe popołudnie, krzątający się wolontariusze pomagający naszym podopiecznym… Niby zwykły czwartek, ale dla nas wyjątkowy.
Wolontariusze, chorzy i ich rodziny, pracownicy, wszyscy wspólnie zgromadziliśmy się na Mszy św.

 


Image Można by powiedzieć Msza św. jak każdego dnia, ale tym razem niecodzienna – odprawiona przez o. Konrada – naszego wolontariusza. Msza Prymicyjna, a więc zakończona indywidualnym  błogosławieństwem każdego z nas. Błogosławieństwem, które dla chorych przyniesie spokój, dla rodzin stanie się źródłem umocnienia, a nam pomoże znaleźć siły do dalszej posługi każdemu potrzebującemu. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spotkać się na modlitwie, ale też znaleźć dla siebie czas przy kawie, herbacie i ciastkach. Mamy nadzieję że jeszcze nie raz będziemy mogli dzielić radość z  Braćmi Paulinami podczas podobnych uroczystości. Chcielibyśmy, aby stały się one nieodłącznym elementem posługi wolontaryjnej dla tych, którzy wybrali drogę kapłaństwa.

 
Rekolekcje hospicyjne PDF Drukuj Email

Czytaj całośćDni 3-5 czerwca 2011 były dla nas kolejną szansą, aby wspólnie spędzić czas. Właśnie wtedy odbyły się kolejne hospicyjne rekolekcje dla Wolontariuszy, Rodzin osieroconych i Pracowników. Wraz z grupą 38 osób ponownie pojechaliśmy do Skomielnej Czarnej. Piękno tamtejszej przyrody oraz niezwykła otwartość Ojców Kapucynów spowodowały, że chwile tam spędzone stały się dla nas niezapomniane.
To była kolejna okazja do pokonania tego co odbiera radość życia, zastanowienia się nad sobą, poznania siebie w świetle Bożego Słowa; ale także okazja, do wzajemnego jeszcze lepszego poznania tych, z którymi wspólnie służymy naszym podopiecznym. Modlitwa, rozmowy czasem nawet do późnych godzin, czy wspólne śpiewanie i dzielenie się radością przy ognisku, pozwoliły dostrzec obok siebie drugiego człowieka, którego nie zawsze zauważamy w codziennym zabieganiu.   

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 43 - 49 z 84