Piątek 28 Lutego 2020
Do końca roku zostało 308 dni.
Dyżur informacyjny PDF Drukuj Email

Dyżur informacyjny w Hospicjum św. Łazarza dla osób zainteresowanych informacjami na temat opieki domowej nad chorymi przewlekle.

TPCh Hospicjum św. Łazarza pragnie zaprosić członków rodzin opiekujących się przewlekle chorymi lub osoby zainteresowane uzyskaniem informacji na temat powyżej opieki w każdą czwartą środę miesiąca w godzinach od 15.00 do 18.00 do Hospicjum św. Łazarza przy ul. Fatimskiej 17 w Krakowie. Termin najbliższego dyżuru - środa 25 stycznia 2012 roku.

Prowadząc od 1 października – 31 grudnia 2011 roku projekt „Wolontariusz Hospicjum Domowego” dofinansowywany przez Wojewodę Małopolskiego w nowohuckich parafiach Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich, św. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach i św. Józefa  na os. Kalinowym mieliśmy możliwość poznania problemów z jakimi borykają się rodziny, opiekujące się przewlekle chorymi czy osobami będącymi u kresu życia. W trakcie trzech miesięcy zostały w powyższych parafiach przeprowadzone 12-godzinne szkolenia na temat opieki długoterminowej i opieki hospicyjnej, które uczestnicy ocenili jako bardzo przydatne w sprawowanej domowej opiece. Podczas szkolenia poruszane były następujące zagadnienia: specyfika potrzeb i problemów  oraz możliwości pomocy i organizacja opieki u terminalnie i nieuleczalnie chorych, zaburzenia psychiczne, które mogą występować w terminalnej fazie nieuleczalnej choroby, towarzyszenie chorym - podstawy nawiązywania i budowania kontaktu z chorym i opiekunem, pielęgnacja: utrzymanie higieny, kąpiel w łazience, kąpiel w łóżku, toaleta jamy ustnej, zmiana bielizny pościelowej, wymiana pieluchomajtek, karmienie i dopajanie, usprawnianie chorych, w tym pomoc we wstawaniu z łóżka, przesadzanie na wózek, asystowanie w chodzeniu, dostosowanie otoczenia do potrzeb osoby chorej i niepełnosprawnej, profilaktyka odleżyn, gdy bliski odchodzi – towarzyszenie umierającym, wspieranie rodzin w okresie żałoby oraz podstawowe wiadomości o organizacji wolontariatu.

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy na wspólnym spotkaniu wyrazili swoje opinie na temat potrzeby otrzymania wsparcia w opiece domowej nad chorym oraz przedyskutowali możliwość organizacji zespołu niosącego taką pomoc przy parafii – na podstawie propozycji modelu działania zespołu parafialnego, który został wypracowany podczas realizacji projektu. (model zespołu opieki parafialnej – www.hospicjum.krakow.pl). Kilka osób wyraziło również chęć włączenia się w wolontariat hospicyjny i zostanie wolontariuszem Hospicjum św. Łazarza.   

W dobie trudnych przemian zachodzących w służbie zdrowia i prywatyzacji opieki pracownicy i wolontariusze, poznając z jakim trudnościami borykają się opiekunowie, otaczający opieką swych bliskich, nieuleczalnie chorych, mając doświadczenie w sprawowaniu opieki domowej pragną przyjść z pomocą.

Inicjatywa dyżuru powstała jako wynik realizacji projektu „Wolontariusz Hospicjum Domowego” realizowanego przy wsparciu Wojewody Małopolskiego w 2011 r.

 
Dzień Wolontariusza PDF Drukuj Email

7 grudnia 2011r – kolejna pierwsza środa miesiąca i kolejne spotkanie wolontariuszy. Tym razem, jako że obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, spotkanie świąteczne.

Spotkaliśmy się, by znów być razem, a czas minął nam naprawdę szybko. Wspólne rozmowy przy kawie i ciastkach były zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia i wspaniałą okazją do podzielenia się refleksjami z kolejnego roku posługi i szansą by odnaleźć siły na rok następny. Po takiej „uczcie” (i tej w wymiarze duchowym i tej w wymiarze aromatu kawy) mogliśmy wszyscy wrócić do domu z sercami pełnymi wdzięczności.

Kochani Wolontariusze dziękując za Waszą obecność i zaangażowanie jeszcze raz życzymy Wam siły i wytrwałości w codziennej posłudze.

„Niech nasza droga będzie wspólna
Niech nasza miłość będzie potężna
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego,
co się tej nadziei może sprzeciwić ...”   

/Jan Paweł II/

 

 
Kurs dla wolontariuszy - opiekunów chorych 2011 zakończony PDF Drukuj Email

W poniedziałkowe popołudnie 5 grudnia 2011  zakończyliśmy kolejną już edycję kursu dla wolontariuszy opiekunów chorych.  Za nami blisko trzy miesiące przygotowań do podjęcia posługi tym, którzy są u kresu swej drogi oraz ich bliskim.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, wykłady i warsztaty były bezinteresownie prowadzone przez  pracowników i wolontariuszy Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”.

ImageOd  19 października, liczna grupa zainteresowanych uczestniczyła w zajęciach, by zdobyć podstawowe umiejętności i wiedzę przybliżającą sytuację chorego w terminalnym okresie choroby. Ostatecznie tegoroczny kurs ukończyło 42 osoby.

 

 

Mamy nadzieję że uczestnicy kursu wpiszą się w nasz hospicyjny „krajobraz” na stałe i dołączą do grona naszych wolontariuszy, którzy realizują ideę bycia z drugim i dla drugiego człowieka. Staną się częścią tej „szkoły pokory i miłości”, a także wykorzystają szansę jaką daje hospicyjny wolontariat – możliwość zatrzymania się i refleksji nad własnym życiem.

 
Pilnie poszukujemy wolontariuszy PDF Drukuj Email

Pilnie poszukujemy wolontariuszy:

 

1. ze znajomością języka angielskiego oraz znajomością podstawowych programów komputerowych (Microsoft Office, Internet), codziennie w godz. 9:00-15:00. Tel. 12 641 43 30.

2. do pomocy w organizacji opłatka hospicyjnego, który odbędzie się 7 stycznia 2011:

  • pieczenie ciasta, robienie pierogów itp.
  • przygotowanie programu artystycznego (śpiew, gra na fortepianie)

Serdecznie i gorąco zapraszamy!!!

 
Zapraszamy PDF Drukuj Email

Msza św. adwentowa i spotkanie dla osób, które utraciły bliską osobę:  

  • 10 grudnia 2011, godz. 15.00 – kościół Arka Pana – msza św.
  • godz. 16.30 (po mszy o godz. 15.00) – spotkanie w domu – Hospicjum św. Łazarza

 
Odnaleźć sens życia PDF Drukuj Email

26 listopada 2011r., sobotni poranek - niby zwykły dzień, a jednak inny – wyjątkowy. W naszym hospicjum, obok naszych wolontariuszy, gromadzą się również wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu różnych hospicjów. Można spotkać wśród nich m. in. przedstawicieli hospicjum z Bochni, Dąbrowy Tarnowskiej, Miechowa, Oświęcimia, Wiśniowej, Jaworzna, Katowic, Bielska – Białej, Poznania oraz Krakowa.Tym co zgromadziło wszystkich była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie: Jak wolontariat hospicyjny pozwala odnaleźć sens życia?

 

 

 

 

Podjęliśmy to wyzwanie o godz. 9:00 powitani przez p. Prezes Jolantę Stokłosę. Wsłuchiwaliśmy się w słowa ks. Ryszarda Mikołajczaka z Hospicjum św. Jana Kantego z Poznania, Józefy Kucharskiej – wieloletniej wolontariuszki naszego hospicjum, Ewy Bodek – koordynatora zespołu wolontariuszy opiekunów chorych

Image Image

Image Image

oraz pielęgniarek Bożeny Wąż i Kingi Zathey-Stąpor jak i Marzeny Brzęk, będącej asystentem w Ośrodku Wolontariatu Hospicjum św. Łazarza.

Image Image Image

 

 

 

 

Każdy z nas szukał własnej odpowiedzi. Popołudniu wzmocnieni duchowo i nakarmieni wymienialiśmy doświadczenia, spostrzeżenia i refleksje wspominając posługę wolontariuszy kiedyś, dzieląc się teraźniejszością i myśląc o przyszłości.

Image Image Image

Mamy nadzieję, że ten czas spędzony w gronie ludzi hospicjum, przyniósł każdemu z nas chwilę radości i pozwolił zaczerpnąć od innych trochę siły do dalszych działań.


ImageSpotkanie odbyło się w ramach grantu Wolontariat Nadziei, który realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 
Projekt "Wolontariusz Hospicjum Domowego" PDF Drukuj Email

 

Projekt "Wolontariusz Hospicjum Domowego" realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" w Krakowie w okresie 1.10.2011 do 31.12.2011 przy wsparciu Wojewody Małopolskiego.

 

Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza"
w ramach projektu “Wolontariusz Hospicjum Domowego “

zaprasza na bezpłatne szkolenie:
•osoby sprawujące opiekę nad chorymi w swoich rodzinach, które chciałyby powiększyć swoją wiedzę na temat opieki,
•osoby o różnym wieku, o różnych zawodach, zainteresowane niesieniem pomocy innym, które chciałyby towarzyszyć chorym oraz ich rodzinom w domach na terenie parafii.

Projekt jest realizowany od 1 października do 31 grudnia 2011 r.

Program ramowy szkolenia:
1) Specyfika potrzeb i problemów oraz możliwości niesienia pomocy i organizacja opieki u terminalnie i nieuleczalnie chorych.
2) Wybrane zaburzenia psychiczne, które mogą występować w terminalnej fazie nieuleczalnej choroby.
3) Towarzyszenie chorym – podstawy nawiązywania i budowania kontaktu z chorym i opiekunem.
4) Pielęgnacja i utrzymanie higieny, kąpiel w łazience, kąpiel w łóżku, toaleta jamy ustnej, zmiana bielizny pościelowej, wymiana pieluchomajtek, karmienie i dopajanie.
5) Usprawnianie chorych, w tym pomoc we wstawaniu z łóżka, przesadzanie na wózek, asystowanie w chodzeniu.
6) Dostosowanie otoczenia do potrzeb osoby chorej i niepełnosprawnej.
7) Profilaktyka odleżyn.
8) Gdy bliski odchodzi – towarzyszenie umierającym. Wspieranie rodzin w okresie żałoby.
9) Podstawowe wiadomości o organizacji wolontariatu.

Informacja tel. 12 641 46 59 w dni powszednie w godz 10.00 do 14.00

Projekt "Wolontariusz Hospicjum Domowego"  realizowany jest dzięki życzliwości Parafii Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich, Parafii św. Maksymiliana Kolbe w Mistrzejowicach, Parafii św. Józefa w os. Klinowym, św. Judy Tadeusza w Czyżynach oraz wsparciu finansowemu Wojewody Małopolskiego.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 36 - 42 z 84