Środa 23 Października 2019
Do końca roku zostało 70 dni.
Szkolenie wstępne PDF Drukuj Email
14 maja 2012 r. spotkaliśmy się na comiesięcznym szkoleniu wstępnym dla wszystkich zainteresowanych włączeniem się w wolontariat Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”. Celem szkolenia, które odbywa się w każdy drugi poniedziałek miesiąca było zapoznanie z historią i funkcjonowaniem TPCh „Hospicjum im. św. Łazarza” oraz  przybliżenie funkcjonowania hospicyjnego wolontariatu. Tym razem chęć dołączenia do naszej społeczności i zaangażowania się głównie w bezpośrednią pomoc przy naszych podopiecznych, wyraziła grupa 20 osób (16 kobiet i 4 mężczyzn). O godz. 17:00 rozpoczęliśmy spotkanie podczas którego omówione zostały następujące zagadnienia:
  • Historia i działalność TPCh „Hospicjum im. św. Łazarza”
  • Zasady opieki hospicyjnej
  • Wolontariat hospicyjny w świetle ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie
  • Wolontariat hospicyjny
 
Projekt pt. WOLONTARIAT - KAŻDY MOŻE POMAGAĆ PDF Drukuj Email

Czytaj całość

Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” realizuje w okresie od 15.04.2012 do 10.12.2012, przy wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach Promocji i organizacji wolontariatu, projekt, pt. WOLONTARIAT – KAŻDY MOŻE POMAGAĆ.

Zamiarem naszym jest, aby dzięki prowadzonemu projektowi wzrosła znajomość idei wolontariatu służącego drugiemu człowiekowi, jak również powiększone zostało grono wolontariuszy Hospicjum św. Łazarza oraz, być może, udałoby się zbudować grupy osób ze środowiska lokalnego, które przy wsparciu organizacyjnemu Towarzystwa będą wspomagać hospicyjną opiekę domową oraz kierowaną do osób starszych.
Poniżej zamieszczamy omówienie działań w dwóch podstawowych blokach tematycznych, które będą realizowane podczas grantu.

Czytaj całość
 
Jasełka Wolontariatu Młodzieżowego PDF Drukuj Email

Zdecydowałem się na udział w przedstawieniu jasełkowym, gdyż chciałem w ten sposób dać radość podopiecznym hospicjum i dzieciom z rodzin bliskich chorym w hospicjum.

 

 

Na początku trudno było mi wejść w rolę św. Józefa, gdyż nadmiar zajęć w szkole i poza szkołą powodowały, że nie miałem czasu na naukę roli i chodzenie systematycznie na próby. Jednak chęć wywołania uśmiechu na twarzach dzieci (10 stycznia na spotkaniu noworocznym) i chorych (14 stycznia na oddziałach hospicjum) spowodowały, iż zmobilizowałem się i w efekcie tego udało mi się zagrać w jasełkach. Sam występ dostarczył mi dużo radości i satysfakcji z czynienia dobra, pomimo stresu jaki mi towarzyszył w trakcie publicznego występu. Zrozumiałem, iż lubię występować publicznie i granie wyuczonych ról daje mi dużą satysfakcję. Ponadto podobał mi się sposób w jaki grały pozostałe osoby biorące udział w Jasełkach. Ogólna radość i świąteczny nastrój udzielały się innym. Uśmiechnięte twarze ludzi chorych oraz wzruszenie jakie malowało się na ich obliczach spowodowały, że zrozumiałem sens takich występów.

Oskar Ergenc

Image Image

 
Projekt "WOLONTARIAT NADZIEI" - podsumowanie PDF Drukuj Email

Czytaj całośćWOLONTARIAT NADZIEI – to projekt, który Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w okresie 01.09.2011-15.12.2011 realizowało przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

 

Zadaniem projektu było:

  • powiększenie grona wolontariuszy naszego Hospicjum,
  • przybliżenie tematyki związanej z bezinteresowną pomocą osobom chorym i niepełnosprawnym, a także starszym,
  • wskazanie społeczeństwu możliwości zostania wolontariuszem,
  • przedstawienie oferty form wolontariatu w Hospicjum.


W czasie trwania projektu, dzięki zamieszczeniu informacji o programie na stronach internetowych Towarzystwa oraz poszczególnych Dzielnic jak również w wydawnictwach uczelnianych i parafialnych, a także w wydanym folderze dot. wolontariatu, udało nam się zgromadzić osoby chętne do uczestnictwa w organizowanych szkoleniach.
Przeprowadzone zostały 4 szkolenia wstępne, w których wzięło udział 99 osób,  oraz kurs dla wolontariuszy-opiekunów chorych, w którym uczestniczyło 63 osoby.

Duże znaczenie dla popularyzacji wolontariatu hospicyjnego miały materiały filmowe zrealizowane przez TVP Kraków i wyemitowane w Kronice. Pragniemy w tym miejscu złożyć gorące podziękowania TVP Kraków za zainteresowanie tematem wolontariatu hospicyjnego i zaangażowanie w realizację materiałów filmowych. Dzięki nim, mogliśmy przybliżyć krakowskiej społeczności temat wolontariatu w Hospicjum św. Łazarza.
Poniżej zamieszczamy linki do wyemitowanych materiałów:

Czytaj całość
 
Szkolenie wstępne dla kandydatów na wolontariuszy PDF Drukuj Email
Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w wolontariat hospicyjny zapraszamy na szkolenie wstępne 14 maja 2012 r. (poniedziałek) o godz. 17:00 (sala 206). Celem szkolenia jest zapoznanie z historią i funkcjonowaniem TPCh „Hospicjum im. św. Łazarza”, jak również przybliżenie funkcjonowania hospicyjnego wolontariatu.
 
Informacja z realizacji projektu PDF Drukuj Email

INFORMACJA z realizacji projektu „Wolontariusz Hospicjum Domowego"

Czytaj całośćTPCh "Hospicjum św. Łazarza" w Krakowie w okresie od 1 października do 31 grudnia 2011 r. prowadziło projekt „Wolontariusz Hospicjum Domowego”, który mógł być realizowany dzięki wsparciu finansowym Wojewody Małopolskiego. 

Głównym celem projektu było pozyskanie do hospicyjnej opieki domowej wolontariuszy, mieszkających na tym samym terenie (osiedle, dzielnica), co osoby oczekujące pomocy.
Czytaj całość
 
Zespoły Parafialne PDF Drukuj Email
Parafialne Zespoły do współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie /założenia/

Idea skupiania osób, mieszkających  w danej parafii, mogących wspomagać działalność Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza opiekującego się chorymi w tej parafii nawiązuje do tradycji Zespołów Pielęgniarstwa Parafialnego, które tworzyła w latach 1957 - 1970  Hanna Chrzanowska. Celem zespołów było niesienie wszechstronnej pomocy, głównie pielęgnacyjnie chorym na choroby przewlekłe. Nawiązując kontakty z parafiami pod koniec lat pięćdziesiątych zastawała w nich pracujące zespoły charytatywne, złożone z osób starszych, które nie podejmowały trudu opieki nad nieuleczalnie chorymi. Również wielu proboszczów nie rozumiało na czym polega konieczność pielęgnacji przewlekle chorych, wielu twierdziło że żadnych potrzebujących u siebie nie mają. Idea powołania zespołów parafialnych została wsparta przez ówczesnego Metropolitę Krakowskiego Ks. Kard. Karola Wojtyłę przy pomocnym wsparciu również Ks. Ferdynanda Machaya archiprezbitera Bazyliki Mariackiej.1

Praca zespołów pielęgniarstwa parafialnego oparta była na pracy pielęgniarek, które były ubezpieczonymi pracownicami parafii. W opiece nad chorym pielęgniarki parafialne były wspomagane przez siostry zakonne i przyuczone panie. Każda opiekunka pielęgnowała około 6-7 pacjentów dziennie. Odwiedziny trwały od pól do 2 godzin, a najciężej chorzy byli pielęgnowani dwa razy dziennie1.

Do tych tradycji pragnie wrócić Hospicjum starając się nawiązać kontakt z krakowskimi Parafiami. Najlepszym modelem współpracy byłoby nawiązanie kontaktu z pielęgniarką będącą na emeryturze, mieszkającą na terenie parafii, która pełniłaby rolę koordynatora zespołu parafialnego, a zarazem współpracowałaby z zespołem Hospicjum Domowego.
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 29 - 35 z 84